środa, 1 lutego 2012

Ryczałt za nocleg dla kierowcy

Każdy pracodawca ma obowiązek wypłacenia pracownikowi, w tym kierowcy, ryczałtu za nocleg, jeśli nie wykaże on faktury lub rachunku za hotel / pokój itd. Zapewnienie przez pracodawcę bezpłatnego noclegu w pojeździe wyposażonym w miejsce do spania, nie zwalnia go z konieczności wypłacenia ryczałtu za nocleg, gdyż nie spełnia ono podstawowych warunków socjalno – sanitarnych. Obowiązkowo kierowca musi mieć dostęp do łazienki i toalety, których koszt ponosi pracodawca. Dlatego warto w regulaminie uściślić kwestię noclegów oraz powiadomić kierowcę o zasadach odbierania noclegów oraz późniejszego ewidencjonowania ich przy rozliczaniu delegacji.

Jeżeli nocleg odbywa się na parkingu, na którym kierowca ma dostęp do łazienki z prysznicem oraz toalety to można uznać wymagania minimum sanitarnego jako spełnione i nie trzeba wypłacać ryczałtu, a jedynie pokryć koszty korzystania z łazienki i toalety, które kierowca deklaruje na dokumencie rozliczenia delegacji. Jeśli jednak kierowca zmuszony był pauzować gdzieś na poboczu lub parkingu bez dostępu do pomieszczeń sanitarnych, ryczałt należy wypłacić.

Jeżeli pracodawca nie wprowadził w regulaminie lub obwieszczeniu własnych zasad rozliczania diet wraz z ryczałtem za nocleg, to obowiązują podstawowe zapisy z rozporządzeń dla jednostek budżetowych:

- rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. nr 236, poz. 1990, z późn. zm.) – nocleg w § 7  Zobacz tutaj

- rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. nr 236, poz. 1991, z późn. zm.) – nocleg w § 9  Zobacz tutaj

Zgodnie z przepisami aby kierowcy należał się ryczałt za nocleg, musi on trwać minimum 6 godzić pomiędzy godziną 21:00 a 07:00.

W odniesieniu do podróży na terenie kraju przepisy rozporządzenia nie przewidują górnej granicy kosztu noclegu, który wynosi tyle na ile wystawiony jest dokument poświadczający (rachunek, faktura) a jedynie ryczałt. Przy delegacjach zagranicznych koszt powinien mieścić się w granicach ustalonego na ten cel limitu określonego w załączniku do rozporządzenia dotyczącego podróży służbowych poza granicami kraju.

Ryczałt przysługuje wtedy, gdy pracownik nie przedstawił rachunku i wynosi:

150% diety – przy delegacjach krajowych,

– 25% limitu na nocleg dla danego państwa – przy delegacjach zagranicznych (limity na nocleg znajdują się w tabeli na końcu rozporządzenia).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz